fbpx

היתרונות של דובדבנים

היתרונות של דובדבנים
דובדבנים הם אחד הפירות האהובים ביותר, ולא בכדי. הם לא רק טעימים, אלא גם מכילים ויטמינים, מינרלים ותרכובות צמחים בעלי השפעות על הגוף.

להלן היתרונות היתרונות של דובדבנים

דובדבנים הם פירות  קטנים המגיעים במגוון צבעים וטעמים. ישנן שתי קטגוריות עיקריות – דובדבנים חמצמצים ומתוקים, טו מתוקים, צבעיהם יכולים להשתנות מצהוב לאדום-שחור-עמוק. כל הזנים מזינים מאוד ועשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים.

כוס אחת (154 גרם) של דובדבנים מתוקים, גולמיים, מגולענים מספקת –

    קלוריות: 97
    חלבון: 2 גרם
    פחמימות: 25 גרם
    סיבים: 3 גרם
    ויטמין C  18%
    אשלגן: 10%
    נחושת: 5%
    מנגן: 5%
חומרים מזינים אלה, בעיקר סיבים תזונתיים, ויטמין C ואשלגן, מועילים לבריאות במובנים רבים.
ויטמין C חיוני לשמירה על מערכת החיסון ובריאות העור  בעוד אשלגן נחוץ להתכווצות שרירים, תפקוד עצבי, ויסות לחץ דם ועוד תהליכים גופניים קריטיים רבים.
דובדבנים הם גם מקור טוב לסיבים תזונתיים, המסייעים לשמור על בריאות מערכת העיכול  על ידי הזנת חיידקי מעיים מועילים וקידום סדירות המעי. בנוסף, הם מספקים ויטמיני B, מנגן, נחושת, מגנזיום וויטמין K.
דובדבנים הם מקור טוב לוויטמין  C  אשלגן, סיבים תזונתיים וחומרים מזינים אחרים שגופכם זקוק כדי לתפקד בצורה מיטבית.
עשיר בנוגדי חמצון ותרכובות אנטי דלקתיות
כמות נוגדני החמצון הגבוה  עשוי לסייע במאבק בסטרס חמצוני, מצב הקשור למחלות כרוניות מרובות ולזדקנות מוקדמת.
סקירה אחת מצאה כי אכילת דובדבנים הפחיתה את הדלקת ביעילות ב -11 מתוך 16 מחקרים וסמנים של לחץ חמצוני ב -8 מתוך 10 מחקרים.

דובדבנים מפחיתים דלקות

דובדבנים עשירים במיוחד בפוליפנולים, קבוצה גדולה של כימיקלים מהצומח המסייעים להפחתת דלקת ולקידום הבריאות הכללית. למעשה, תזונה עשירה בפוליפנול עשויה להגן מפני מצבים כרוניים רבים, כולל מחלות לב, סוכרת, ובמקרים מסויימים של סרטן.
הדובדבנים מכילים גם פיגמנטים קרוטנואידים כמו בטא-קרוטן וויטמין C,   ולשניהם תכונות אנטי דלקתיות ונוגדי חמצון. כל הדובדבנים עשירים בנוגדי חמצון ובתרכובות אנטי דלקתיות, המפחיתים את הסיכון למחלות כרוניות.
דובדבנים יכול ים לשפר התאוששות מדלקות
מחקרים מראים כי התרכובות האנטי דלקתיות והנוגדי חמצון בדובדבנים עשויות לסייע בהקלה על כאבי שרירים הנגרמים על ידי התעמלות, נזק ודלקת.  נמצא כי מיץ דובדבנים וטארט התמצאו מאיצים את התאוששות השרירים, מפחיתים כאבי שרירים הנגרמים על ידי התעמלות ומונעים איבוד כוח בקרב ספורטאי עילית, כמו רוכבי אופניים ורצי מרתון. בנוסף, כמה ראיות מצביעות על כך שמוצרי דובדבן עשויים לשפר את ביצועי האימונים.
מחקר שנערך ב -27 רצי סיבולת הוכיח כי אלו שצרכו 480 מ"ג של דובדבנים  מדי יום במשך 10 ימים לפני חצי מרתון השיגו בממוצע זמני מירוץ מהירים יותר וחוו פחות כאבי שרירים מקבוצת פלצבו.
אף על פי שרוב המחקרים הבוחנים את הקשרים בין דובדבנים ופעילות גופנית כוללים ספורטאים מיומנים, מיץ דובדבנים עשוי  להועיל גם למתמודדים שאינם ספורטאים.
מחקר שנערך בקרב 20 נשים פעילות, ציין כי אלו ששתו 2 גרם (60 מ"ל) של מיץ דובדבנים פעמיים ביום במשך 8 ימים, התאוששו מהר יותר וסבלו פחות נזק וכאבי שרירים לאחר שסיימו תרגילי ספרינט חוזרים ונשנים, בהשוואה לקבוצת הפלצבו.
צריכת דובדבנים, עשויה לשפר את הביצועים הספורטיביים ולהפחית נזקי שרירים הנגרמים וכאבים.
דובדבנים מועילים  לבריאות הלב
הגדלת הצריכה של פירות מזינים כמו דובדבנים היא דרך טעימה להגן על הלב. מחקרים רבים מראים כי תזונה עשירה בפירות קשורה לסיכון מופחת למחלות לב, דובדבנים מועילים במיוחד בהקשר זה, מכיוון שהם עשירים בחומרים מזינים ותרכובות שידועות כמקדמי  בריאות של הלב, כולל נוגדי חמצון אשלגן ופוליפנול.
החומרים שבדובדבנים עוזרים  לשמור על פעימות לב רגילות ועוזרים בהסרת עודף נתרן מהגוף ןבוויסות לחץ הדם, זו הסיבה שצריכה גבוהה יותר של אשלגן קשורה לסיכון מופחת למחלות לב ושבץ מוחי , יתר על כן, דובדבנים עשירים בנוגדי חמצון פוליפנול רבי עוצמה, כולל אנתוציאנינים, פלבונולים וקטצ'ינים, שעשויים לסייע בשמירה על בריאות הלב על ידי הגנה מפני נזקים תאיים והפחתת דלקת.
למעשה, מחקר שנערך בקרב 84,158 אנשים מצא כי צריכה גבוהה יותר של פוליפנולים – במיוחד אנתוציאנינים, פלבונולים וקטכינים – היו קשורים לירידה משמעותית בסיכון למחלות לב במשך 5 שנים. דובדבנים עשירים בנוגדי חמצון אשלגן ופוליפנול, בעלי תכונות מגנות על עוצמת לב.
דובדבנים משפרים את הסימפטומים של דלקת פרקים וגרד
בשל השפעותיהם האנטי-דלקתיות החזקות, דובדבנים עשויים להפחית את הסימפטומים של דלקת פרקים וגרד, סוג של דלקת פרקים הנגרמת כתוצאה מצטברות של חומצת שתן העלולה להוביל לנפיחות קיצונית, דלקת וכאבים במפרקים.
מחקרים רבים מראים כי דובדבנים עוזרים לעכב לחץ חמצוני ולהפחתת דלקת על ידי דיכוי חלבונים דלקתיים, שיכולים לסייע בהפחתת הסימפטומים הקשורים לדלקת מפרקים. בנוסף, הם יכולים להוריד את רמות חומצת השתן בגוף.
בנוסף, המחקר גילה כי כאשר שילוב של צריכת דובדבנים עם תרופת הגאוט אלופורינול, התקפי גאוט היו בסבירות של 75% פחות מאשר בתקופות בהן לא נצרכו דובדבנים או אלופורינול. גאוט (בעברית: שיגדון או צינית) היא מחלה כרונית שבאה לידי ביטוי בהתקפים של דלקות פרקים  בעת התקף גאוט מופיעים אודם, נפיחות וכאב עז במפרק אחד או יותר – במקרים רבים בבסיס הבוהן. אולם הדלקת יכולה להיות גם במפרקים אחרים.
מחקרים מצביעים על כך שתכונותיהם האנטי דלקתיות החזקות של דובדבנים עשויות להועיל לאנשים הסובלים מדלקת פרקים וגרד.

עשוי לשפר את איכות השינה

אכילת דובדבנים או שתיית מיץ דובדבן טארט עשויים לעזור בשיפור איכות השינה, .יתרונות אלה המקדמים שינה ניתן לייחס לריכוז הגבוה של תרכובות צמחים של הפרי. בנוסף, דובדבנים מכילים מלטונין, חומר המסייע בוויסות מחזור השינה והעירות.
מחקר שנערך בקרב 20 אנשים הראה כי אלו ששתו תרכיז מיץ דובדבן חמצמצה במשך 7 ימים חוו עלייה משמעותית ברמות המלטונין, משך השינה ואיכות השינה, בהשוואה לפלסבו. באופן דומה, מחקר של שבועיים בקרב מבוגרים עם נדודי שינה מצא כי שתיית כוס (240 מ"ל) של מיץ דובדבן לפני השינה הגדילה את זמן השינה ב- 84 דקות.
עם זאת, במחקרים אלה משתמשים במוצרי דובדבן מרוכזים. לא ברור אם לאכילת דובדבנים טריים לפני השינה תהיה השפעה זהה. בסופו של דבר, נדרשים מחקרים נוספים בכדי להבין טוב יותר כיצד צריכת דובדבנים ומוצרי דובדבן עשויים להועיל לשינה.
 שורה התחתונה
דובדבנים מזינים מאוד ומציעים שלל יתרונות בריאותיים. הדובדבנים מכילים תרכובות אנטי דלקתיות ומלטונין, שעשויים לסייע בשיפור איכות השינה אצל אנשים מסוימים. לא רק שהם מכילים מערך של תרכובות צמחיות עוצמתיות שיכולות לעזור להפחית את הדלקת, אלא שאכילתן עשויה לשפר את השינה, לשפר את בריאות הלב ולהאיץ את ההתאוששות לאחר האימון.
מה שכן, זנים מתוקים וגם טארטיים טעימים בהחלט וניתן להשתמש בהם במתכונים מגוונים.זאת בנוסף למתכונים רבים בהם ניתן להשתמש ברכז דובדבנים.

שימו לב

הדעות המובאות במאמר זה הן חוות דעתו האישיות של המחבר וסקירה ספרותית של מחקרים.  איננו אחראים לדיוק, לשלמות, להתאמה או לתוקף של מידע כלשהו במאמר זה.  העובדות או הדעות המופיעות במאמר אינן המלצה כל שהיא לטיפול ועלולות להשפיע על כל אדם בצורה שונה, וזה נכון לגבי כל מאכל או תוסף תזונה, חשוב להיוועץ עם רופא לגבי כל טיפול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לייעוץ
שלום